Rodzinna firma odzieżowa.

Len- niewielka i niepozorna roślina o uroczych, błękitnych kwiatach zawierająca w sobie wielką moc i nieprzeciętną wartość użytkową. Len to nie tylko złocisty olej o cudownym składzie i dobroczynnych właściwościach, lecz także włókna z których pozyskiwana jest tkanina- jedna z najszlachetniejszych i najbardziej przyjaznych człowiekowi. To roślina która towarzyszy człowiekowi niemal od zawsze. Znana i doceniana od tysiącleci, a w ostatnich latach, po okresie zachłyśnięcia sztucznymi materiałami, zaczynamy na nowo ja odkrywać i doceniać jej cudowne właściwości.


Włókno lniane jest zaliczane do włókien ekologicznych i biodegradowalnych, co oznacza, że całkowicie ulega rozkładowi i nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Nici lniane są używane w chirurgii do zakładania szwów wewnętrznych, ze względu na to, iż ludzkie komórki maja zdolność do całkowitego rozpuszczania komórek lnu. Len doskonale współgra z ludzkim organizmem do tego stopnia , iż zaleca się stosowanie pościeli lnianej dla osób z chorobami skórnymi, które pomaga on złagodzić. Jest również doskonały dla alergików i dzieci, gdyż nie gnieżdżą się w nim roztocza i przynosi ulgę nawet w stanach zaostrzenia alergii.

Tkaniny lniane oddychają wraz ze skórą, doskonale wchłaniają pot, a także stanowią doskonały wymiennik ciepła, przez co odzież lniana chłodzi latem, a grzeje zimą. Dodatkową zaletą tkanin lnianych jest mała podatność na elektryzowanie się, przez co zapewniają dużo lepszy komfort psychofizyczny przy ich użytkowaniu.


Z wielu materiałów używanych we wnętrzach oraz w odzieży len posiada wyjątkowe dla zdrowia i higieny właściwości, które wyjaśniają dlaczego wyroby z lnu cieszą się od lat wciąż rosnącą popularnością. Materiały lniane oferują bardzo konkretne korzyści dla jakości naszego życia. W lnie człowiek odpoczywa najbardziej efektywnie, gdyż działa kojąco, antyseptycznie, dając uczucie świeżości i komfortu. Warto otaczać się lnem, zasłony, pościel lniana, serwetki, obrusy, ściereczki to wyroby które będą dla nas zawsze przyjazne, będą służyły nam wiele lat i świadczyły o komforcie i klasie naszych wnętrz. Tkaniny lniane są ponadczasowe. Współczesne tekstylia lniane w niczym nie przypominają szorstkich i szarych tkanin, obecnie len jest tkaniną zmiękczaną, dzięki czemu jest wyjątkowo miękki i delikatny w dotyku. Łatwo się pierze, jest odporny na działanie wysokich temperatur do tego jest antyalergiczny oraz posiada właściwości antygrzybiczne.

Kto raz zaśnie w pościeli lnianej nie chce zmieniać jej na żadną inną, co nie jest dziwne gdyż śpiąc w lnianej pościeli mamy głębszy sen, dzięki czemu przyśpieszona zostaje regeneracja i lepiej wypoczywamy.

Len nie ma tendencji do mechacenia się, dzięki czemu wyroby lniane nawet po latach wyglądają jak nowe. Po każdym praniu Twoja pościel lniana, sukienka, spódnica czy spodnie będą bardziej miękkie i delikatne, a ulubione zasłony nie wyblakną i wciąż będą wyglądać jak nowe.


Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani do lnu po prostu przekonajcie się „ na własnej skórze” :)


A oto kilka faktów na temat tkanin lnianych:

- Posiadają właściwości wysokiej przepuszczalności powietrza i przewodzenia ciepła. Przewodzenie ciepła jest 5x wyższe niż wełny i 19x wyższe niż jedwabiu.

- W czasie upałów lniane ubranie zapewnia niższą temperaturę skóry nawet o 4st.C niż ubranie z bawełny czy jedwabiu.

- W lnie pocimy się 1,5x mniej niż w bawełnie i 2x mniej niż w odzieży z włókien sztucznych.

- Wytrzymałość nici lnianej jest 2x większa niż bawełnianej i 3x większa niż wełnianej.

- Żywność zawinięta w ściereczkę lnianą dłużej zachowuje świeżość ( pieczywo! sprawdźcie!).

- Pranie uszlachetnia len- staje się delikatniejszy i bardziej miękki.

- Posiada właściwości antyalergiczne, antygrzybiczne, higroskopijne oraz antystatyczne.

-Obniża zdolność do gromadzenia się ładunków elektrostatycznych na ciele- ważne dla obsługujących komputery i urządzenia elektryczne oraz pracujących przy układach elektronicznych.

-Posiada najniższą kurczliwość w odniesieniu do surowców naturalnych.

- Małe wydłużenie włókna – nie traci swoich kształtów ( ulubiona koszula po praniu nadal będzie idealna).

-Może wchłonąć nawet do 20% wilgoci w stosunku do swojej masy pozostając suchym.