Rodzinna firma odzieżowa.

USUWANIE PLAM Z BIAŁYCH TKANIN LNIANYCH

Do odplamiania nie wolno używać kilku różnych chemikaliów! Jeśli jeden środek nie pomógł, innego można użyć dopiero po dokładnym wypłukaniu i wysuszeniu zaplamionego materiału. Podczas odplamiania należy stosować podkład z tkaniny bawełnianej lub lnianej a do nakładania środka odplamiającego tampon z gazy lub wacik. Miejsce wokół plamy zwilż wodą. Zaczynaj czyszczenie od zewnętrznej krawędzi ku środkowi plamy, aby jej nie rozszerzać.Dopóki nie usuniemy całkowicie plamy, nie wolno prasować zabrudzonej tkaniny aby nie utrwalić zabrudzenia.

Wyroby z lnu można wybielać wybielaczami, które nie zawierają chloru. Pod wpływem chloru włókna lniane kruszą się i wyrób lniany może łatwo się podrzeć. Tkaniny lniane bieleją podczas suszenia na słońcu.

Plamy z czekolady

* Zmieszaj pół litra wody i jedną łyżkę stołową boraksu, a następnie nanieś ją gąbką na plamę. Tkaninę przepłucz i upierz jak zwykle.
* Możesz też plamę wywabić roztworem wody i octu spożywczego w proporcji dwie łyżki octu na szklankę wody. Nanieś roztwór na plamę pozostaw na chwilę, spłucz i wypierz jak zwykle.
* Doskonałym sposobem na usunięcie plamy z czekolady z tkanin z włókien naturalnych jest potraktowanie zaplamionego miejsca roztworem wody i odrobiny spirytusu denaturowanego.
* Możesz też namoczyć plamę w ciepłym mleku aż do rozpuszczenia czekolady. Po tym zabiegu wypierz ubranie jak zwykle.

Plamy z kawy


* Należy je natychmiast namoczyć w zimnej wodzie z solą.
* Można też zwilżyć plamę gliceryną i sprać zimną wodą, bez użycia mydła.

Plamy po herbacie


* Plamę po herbacie usuniesz wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku. Natrzyj plamę i pozostaw na 10 minut, następnie upierz w pralce.
* Stare plamy możesz natrzeć szarym mydłem.
* Możesz skropić plamę sokiem z cytryny a następnie szybko przepłukać czystą, zimną wodą.

Plamy z przyprawy curry


* Rozpuść ćwierć szklanki boraksu w gorącej wodzie a następnie dodaj roztwór do zimnej wody. Następnie mocz tkaninę w wodzie boraksowej, aż do momentu zniknięcia plamy. Następnie upierz jak zwykle.
* Jeśli to nie pomoże, plamę możesz spróbować wywabić roztworem wody utlenionej.

Plamy z owoców


* Póki są jeszcze świeże usuwa się wrzątkiem (lać długo). Można też od razu namoczyć tkaninę w ciepłej maślance lub kwaśnym mleku, a potem normalnie uprać. Jeśli pozostało przebarwienie, trzeba natrzeć je sokiem cytrynowym i spłukać zimną wodą.
* Na większość plam z owoców dobrze działa sok z cytryny – należy skropić nim zaplamione miejsca, odczekać chwilę, spłukać i powtarzać zabieg aż do skutku.
* Świeże plamy z owoców wywabia też sól – wchłania znajdujące się w nich barwniki. W zaplamione miejsce należy wetrzeć dużo soli, po czym spłukać bardzo ciepłą lub nawet gorącą wodą i również powtarzać aż do skutku.
* Dobrze na plamy z owoców działa także czysta wódka lub roztwór spirytusu (pół na pół z wodą).
* Jeśli plama nie chce zniknąć całkowicie mimo kilkakrotnego skrapiania sokiem z cytryny lub nacierania solą, można namoczyć ubranie w serwatce (na kilka godzin lub nawet całą noc), a potem normalne wyprać.

Plamy z jagód


* Zabrudzoną tkaninę z lnu namocz na pół godziny w kwaśnym mleku, wypłucz a potem wypierz.
* Jeżeli nie uda się usunąć całkowicie plamy z jagód z ulubionej pościeli lub ubrania nie wyrzucaj go – po paru miesiącach upierz tkaninę jeszcze raz- po pewnym czasie plama schodzi.

Plamy z oleju jadalnego


*Znikną bez chemicznych środków do wywabiania plam, jeśli je namoczysz, a potem położysz tkaninę na parę godzin w słońcu.

Plamy z piwa


* Czyść słabym roztworem wodnym mydła z niewielką ilością soli amoniakalnej (salmiaku), a potem spłucz czystą wodą.

Plamy z czerwonych buraków


* Trzeba je natychmiast spłukać zimną wodą i zostawić na noc namoczone w zimnej wodzie. Potem natrzeć plamę skondensowanym (nie rozcieńczać) środkiem do prania w płynie i wypłukać.

Plamy z czerwonego wina


* Najlepiej plamę obficie obsypać solą, która wchłania kolor i wilgoć. Dopiero, gdy sól wchłonie plamę moczymy ubranie w zimnej wodzie lub wodzie mineralnej
* Starą plamę z wina namocz w roztworze spirytusu (1:10) w wodzie sodowej lub utlenionej. Potem wypierz w proszku.

Plamy z Cola Coli i Pepsi Coli


* Świeżą plamę traktujemy czystą wodą i już. Stara plama – zamaczamy w wodzie mineralnej, dodajemy proszek do prania i moczymy.

Plamy ze szminki


* Wetrzyj w zabrudzone miejsce płyn do mycia naczyń.
* Plamę można tamponować benzyną apteczną.
* Plamy możesz też zwilżyć gliceryną, a potem uprać ubranie tak jak zwykle.

Plamy z lakieru do paznokci


* Lakier można wywabić acetonem, ale nie zmywaczem do paznokci zawierającym olej. Uwaga! Nie używaj acetonu do tkanin z włókien octanowych, gdyż grozi to ich zniszczeniem.

Plamy z krwi


* Przede wszystkim do ich usuwania można używać wyłącznie zimnej wody – ciepła woda utrwali plamę.
* Świeże plamy – obficie przelać plamę zimną wodą lub zimną wodą z dużym dodatkiem soli.
* Dopiero co powstałe plamy obficie posypać solą kuchenną aby duża część krwi została wchłonięta przez sól, następnie wypłukać w zimnej wodzie.
* Starsze plamy należy długo moczyć w zimnej wodzie, co jakiś czas wymieniając ją na czystą. Do wody można dodać sodę oczyszczoną. Potem należy uprać tkaninę w zimnej wodzie lub przecierać tamponami z wodą utlenioną. Uprać w zimnej wodzie.

Plamy z tuszu do długopisu


Trzeba je natrzeć kilka razy spirytusem, a potem tkaninę starannie wypłukać.